Symbióza sapientov s mémbiontami

Ak prijmeme predpoklad živej formy bytostí, ktoré osídlili náš mozog, veľmi pochopiteľná ja vedecky evidovaná skutočnosť našej domestikácie. Domestikácia je špecifická forma symbiózy dvoch organizmov, kde znaky jedného z organizmov (domestikant) sú pod selekčným tlakom organizmu druhého (domestikátor). Na to aby bolo možné niekoho domestikovať, musíme predpoklaať u domestikátora vlastnú intencionalitu, ktorou vytvára selekčný tlak na genotyp alebo fenotyp domestikanta, tlak, ktorého dôsledkom sú typické znaky domestikantov, ktoré vykazujeme aj my.

V biológii sa popisuje viac typov symbióz, kde kritériom rozlíšenia je užitočnosť symbiotického vzťahu pre jednu alebo obe strany vzťahu. Je to sporný prístup k otázke tohoto mimoriadne zaujímavého biologického javu. My sa skúsime pozrieť na symbiózy z iného pohľadu, a to otázky evolučnej stabilty symbiotického vzťahu. Mutuálny, komensálny či paraitický typ symbiózy sú evolučne stabilné typy symbióz. Po počiatočnej evolúcii sa ustálili v optimálnej podobe. Napríklad parazit sa vyvinul tak, ab nezničil hostiteľa a hostiteľ tak aby zdroje na odhaľovanie a likvidáciu parazita nepohltiili zdroje na vlastné prežitie a rozmnoženie.

V prírode však poznáme aj taký typ symbiózy, ktorý sa neustále vyvíja — endosymbióza. Najznámejší príklad endosymbiózy máme v každej bunke nášho tela, je to symbióza eukaryotickej bunky s mitochondriami, ktoré tvoria jej organely [1]. Mitochondrie majú síce vlastnú DNA, ale len menej ako 30 génov, ktoré jej umožňujú udržiavať molekulový aparát potrebný pre hostiteľskú bunku. Počas evolúcie tejto symbiózy postupne prišli o väčšinu svojich génov, pretože ich nepotrebovali. Hostiteľská bunka ich udržuje pri živote a podľa vlastných potrieb ich rozmnožuje, či likviduje. V endosymbióze je vždy hostiteľ prostredím pre svojho vnútorného symbionta, preto pôsobí selekčný tlak evolúcie na redukovanie schopností vnútorného symbionta, preto hovoríme o symbiogenéze. U niektorých druhov eukaryotických buniek napok mitochondrie úplne zanikli a ich genetická výbava prešla do DNA hostiteľa.

Domestikácia je veľmi podobná endosymbióze. Hostiteľ prakticky odreže svojho domestikanta od jeho prirodzeného prostredia a nahradzuje ho umelým, takým aké vyhovuje jemu. Kravy do kravínov, ovce na salaše, psov a mačky do bytov, atď. Musí sa domestikantom postarať o ich potravu, rozmnoženie, mláďatá, bezpečie, fyziologické procesy, skrátka o všetko. Už zakladateľ modernej biológie Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon si v 18. st. všimol, že človek nesie znaky domestikácie a prakticky niet na svete ľudí, ktorí by žili mimo kultúrne prostredie. Počnúc jazykom, mýtami, náboženstvami, ideológiami, technológiami obstarávania životných potrieb, cez sociálne normy, zvyky, inštitúcie, je človek neustále obklopený iným, ako čisto prírodným prostredím, na ktoré sa pôvodne vyvinul. Od narodenia po smrť ho toto prostredie sformuje, využíva pre svoje prežitie a napokon vypľuje ako už nepoužiteľného.

Kým prejdem k rozboru dôsledkov našej domestikácie mémbiontami, a s tým súvisiacimi zákonitosťami, uvediem príklad sapienta, ktorého našli málo domestikovaného kultúrou vo veku šiestich rokov. Je to prípad Oxany Malayi, o ktorú sa alkoholickí rodičia prestali starať asi od veku troch rokov. Vyrastala medzi psami, ktorí jej pravdepodobne pomohli prežiť. Je to jediný reálne zdokumentovaný prípad dieťaťa odchovaného zvieratami. Oxana, keď ju v šiestich rokoch našli sociálni praovníci, nehovorila, ale brechala a aj inak sa správala ako pes. V kritickom období života nebola domestikovaná kultúrou, čo sa v konečnom výsledku odrazilo na jej mentálnych schopnostiach. Znížené mentálne schopnosti sa spomínajú aj v historických, avšak ťažko verifikovateľných,  prípadoch. Oxana však už bola domestikovaná jazykom, pretože ju začali zanedbávať až asi v troch rokoch, takže sa nedá hovoriť o tom, že by bola nedomestikovaná. Navyše bola mimo kultúrny vplyv len asi tri roky.


  1. Významný príspevok k výskumu symbióz a ich evolučného významu priniesla Lynn Margulis, viď napr. Margulis, L. (2001). The Symbiotic Planet. Významne podporila myšlienku endosymbiózy mitochonndrií v eukaryotických bunkách aj symbiogenézu tohoto vzťahu.

Model symbiózy

Veľkú oblasť biologických javov nedokážeme popísať výkladovým rámcom fyziológie, prírodným výberom, či molekulárnou biológiu. Ide o oblasť vzťahov medzi organizmami, najmä symbiotických. Výkladový rámec musí byť iný, vzťahový, relačný. Pre vysvetlenie hlavných vývojových trendov v symbiotickom vzťahu medzi sapientami a svetom mémbiontov potrebujeme vychádzať z teoretického modelu symbiózy, ktorý bude schopný popísať javy dvoch svetov — organického a mémového — jednotným spôsobom. K tomuto účelu naviažem na  učenie estónskeho (východopruského) biológa Jakoba von Uexküll o vzťahu organizmu ku svojmu prostrediu [1].

Model organizmu

Uexküll chápe každý organizmus vo vzťahu k jeho prostrediu ako do toho prostredia včlenený cez znaky, ktoré majú preň životný význam. Všetky znaky prostredia, ktoré majú pre organizmus nejaký význam tvoria dokopy jeho Umwelt. Všetky významy zasa jeho Innenwelt. Každý organizmus o svojom prostredí vie iba to, čo je súčasťou jeho Umweltu, zároveň však cez svoj Umwelt spoluvytvára svoje prostredie.

Nevymyslím lepší príklad ako sám Uexküll. Kliešť, ktorý striehne v tráve na hostiteľa zacíti pach kyseliny maslovej, ktorý vylučujú na pokožke všetci cicavci. Molekuly tohoto pachu sú pre kliešťa znakom jeho Umweltu, ktorého význam v Innenwelte je: blízko je vhodná potrava. Nič viac o koristi nepotrebuje vedieť. Ako je veľká, akú má minulosť, farbu, osrstenie, atď. Kyselina maslová plne reprezentuje význam koristi. Ak sa podarí kliešťovi dostať na pokožku hľadá na nej najteplejšie miesto, znak jeho Umweltu, pretože pod teplejším miestom býva krvná cieva s potravou pre kliešťa, čo je význam v jeho Innenwelte: zabodni sosák do tohoto znaku a saj.

Základný model Umwelt-Innenwelt
Obrázok 1. Umwelt-Innenweltový model organizmu v prostredí

Obrázok 1 reprezentuje model organizmu v jeho prostredí v zmysle Uexküllovho učenia. Šedý amorfný útvar je fyzický organizmus, farebne vyznačené útvary sú funkčné prvky modelu. Organiuzmus vystupuje ako subjekt a entity prostredia voči nemu ako objekty, repezentované svojimi znakmi (fialová hviezdička a modrý päťuholník). Organkizmus je funkčne tvorený Innenweltom oddelným od prostredia Umweltom. Znaky Umweltu sú v princípe dvoch typov:

  • Merkmal — je znak, ktorý rozpoznáva organizmus na objekte. Tento znak  má v Innenwelte organizmu nejaký význam. Napríklad spomínaná kyselina maslová. Všetky Merkmaly spolu tvoria časť Umweltu, ktorú Uexküll nazval Merkwelt (svet znakov). Na obrázku je vyznačený žltou farbou. Merkmal organizmus rozpoznáva pomocou Rezeptora, ktorý je na obrázku znázornený ako žlté kliešte, ktoré presne zapadajú na tvar fialovej hviezdy reprezentujúcej znak objektu. Recptorom v prípade kliešťa bude nejaký zmyslový orgán posiaty bunkami, ktoré majú na povrchu molekulu presne obklopujúcu nejakú časť molekuly kyseliny maslovej.
  • Wirkmal — je znak objektu, na ktorý organizmus pôsobí. Napríklad pokožka cicavca. Všetky Wirkmaly spolu tvoria časť Umweltu ktorej hovoríme Wirkungswelt (svet pôsobenia). Na obrázku je vyznačený modrou farbou. Na Wirkmal objektu organzmus pôsobí nejakým Effektorom, ktorý je presne tvarovaný a prispôsobený na svoj účel daný významom v Innenwelte. Effektor je na obrázku vyznačený ako modré kliešte, ktoré presne uchopujú tvar znaku objektu znázornený ako modrý päťuholník. V našom príklade to môže byť sosák, ktorý je tvarovo a funkčne dokonale uspôsobený na prerazenie pokožky a satie krvi z kapiláry.
Situáciu, kedy organizmus rozpozná Merkmal v prostredí svojím Rezeptorom, nájde vo svojom Innenwelte patričný význam a následne pomocou Effektora zapôsobí na objekt Uexküll nazval Funktionskreis, funkčný kruh, alebo funkčný okruh. Ak to čitateľovi pripomína Pavlovov reflexný oblúk, tak je na správnej ceste, pretože celý nervový systém je na tom založený. Vzťah organizmu k jeho prostrediu sa dá charakterizovať ako sada všetkých jeho Funktionskreisov. Cez Funktionskreisy tvoria všetky organizmy spolu s neorganickou prírodou jeden vzájomne previazaný ekosystém.

Význam Uexküllovho učenia je v tom, že umožňuje podobný výkladový rámec tých biologických javov, ktoré Darwinov model evolúcie prostredníctvom prírodného výberu vysvetliť nevie, obzvlášť javy symbiotické [2].

Variabilita znakov a významov

Variabilný model Umwelt-Innenwelt
Obrázok 2. Umwelt-Innenweltový model s variabilitou
Znaky organizmov a významy znakov podliehajú mutáciám, čím vzniká ich variabilita. Táto ťažko popierateľná skutočnosť vnáša do Uexküllovej predstavy evolučnú dynamiku. Napríklad mutácia Merkmalu jedného organizmu môže byť zrazu zrozumiteľná pre Rezeptor iného organizmu, čím sa vytvorí úplne iný vzťah v ekosystéme.

Túto situáciu zobrazuje obrázok 2. Rezeptor a Effektor subjektu na ňom predpokladajú na objekte nejaký tvar Merkmalu (hviezdička). Ten sa však môže odlišovať (dvojitá šípka), pričom aj tento tvar Merkmalu je Rezeptrorom rozpoznaný. Podobná situácia môžed nastať s Effektorom. Nemusí to značiť nič viac ako omyl, rovnako však môže vzniknúť nová skutočnosť pre subjekt aj objekt, napríklad symbióza.

Symbióza

Model mutuálnej symbiózy
Obrázok 3. Model mutuálnej symbiózy
Pomocou Uexküllovej predstavy si môžeme ukázať teoretický model symbiózy, napríklad mutuálnej na obrázku 3. Princíp je v tom, že oba symbionti sú si vzájomne objektami. Čo je Merkmalom jedného je významom pre druhého a naopak.

Ako príklad si môžeme uviesť mutuálnu symbiózu medzi včelou a kvetom. Merkmal molekúl nektáru, alebo fartby kvetných lupienkov pre včelu v jej Innenwelte značí potrava. V Innenwelte kvetu má Merkmal chĺpkov na tele včely význam opelenia. Nemusí nás mýliť, že kvet nemá oddelený Rezeptor a Effektor, ale oboje je lokalizované v peľových tyčinkách a Funktionskreis nastal v momente prenosu peľových zrniek na včelu.

Aby sa vytvorila symbióza nestačí iba variabilta v Umwelte organizmu, podstatné je, aby sa v jeho Innenwelte našiel zodpovedajúci význam. Kvet sa dokáže opeľovať aj pomocou vetra, ale ten kvet, ktorý produkuje Effektor nektáru má viac potomkov, takže tento Merkmal jeho Umweltu je pozitívne selektovaný prírodným výberom.

Symbiot

Symbiot
Obrázok 4. Symbiot
Vytvorením symbiózy vzájomným prepojením Innenweltov cez oddelené Umwelty vzniká spoločný Innenwelt, obsahujúci významy symbiózy. Oba symbionti súčasne pôsobia voči ostatnému prostrediu ako jeden systém, jeden celok. Ich spojenie vytvára pre okolie novú skutočnosť, nech už ide o mutuálnu, komensálnu, parazitickú alebo endo- symbiózu.

Napríklad krab pustovník, ktorý si na chrbte nosí pŕhlivú sasanku získal ochranu pred predátorom, ktorá nie je súčasťou jeho Innenweltu, ale vyplýva zo symbiózy. Sasanka ochraňuje kraba, čo tiež nevyplýva z jej Innenweltu. Tento význam ochrany je významom symbiózy kraba a sasanky, teda spoločného Innenweltu. S tým súvisí aj vytvorenie spoločného Umweltu, pretože krab získal Merkmal sasanky, pŕhlivosť, ktorý vystavuje svojim predátorom.

Ak má niečo svoj Umwelt a Innenwelt, tak to má charakter organizmu. Nazývam ho symbiot. Nevyvinul sa vertikálnou evolúciou z nejakého predka, ale horizontálnou spojením dvoch, alebo viac, organizmov, z ktorých každý je výslednicou svojej vlastnej vertikálnej evolúcie. Symbiot vystupuje voči selekčnému tlaku prírodného výberu svojimi znakmi rovnako, ako každý z jeho symbiontov a stáva sa pôsobiskom vlastnej vertikálnej evolúcie, čomu sa zvykne hovoriť symbiogenéza. Symbiot sa vzťahuje k prostrediu ako každý organizmus, má preto vlastnú intencionalitu.

Symbiot
Organizmus tvorený najmenej dvoma symbiontami, ktorý má vlastný Umwelt a Innenwelt.

  1. Bližšie o význame Uexkülla a jeho učení nájdeme v biosemiotickej literatúre, napríklad v zborníku Karel Kleisner, Uexküll, J. von, Kliková, A., Markoš, A., Kouba, P., Stella, M., Witzany, G., & Havlíček, J. (2006). Umwelt — zborník (Alice Kliková & K. Kleisner (eds.); Amfibios, Vol. 4). Pavel Mervart 2006.
  2. Podrobný rozbor otázky, prečo sa nedá prostredníctvom darwinistického princípu evolučnej súťaže vysvetliť spolupráca organizmov hlavne v podobe symbióz nájdeme napríklad v Gontier, N. (2007). Universal Symbiogenesis: A Genuine Alternative to Universal Selectionist Accounts. Symbiosis, 1(44), 167–181. https://philarchive.org/rec/GONUSA

Domestikačný transfer

Vymedzenie pojmu

Domestikácia je v tom zvláštna forma symbiózy, že jednému zo symbiontov (domestikantovi) druhý (domestikátor) nahrádza časť vlastnej intencionality domestikátorovou intencionalitou (obrázok 1).

Obrázok 1. Domestikantova intencionalita v pôvodnom a domestikovanom prostredí
Domestikovaná forma
(a) Divá forma
Divá forma
(b) Domestikovaná forma

Intencionalita divej formy (a) je formovaná cez mnoho generácií prírodným výberom tak, aby organizmus čo najúspešnejšie prežil vo svojom prostredí. Znaky tejto intencionality sú na to optimalizované a neustále pod evolučným tlakom, preto je ich variabilita v rámci druhu malá. 

V prostredí domestikácie niektoré, alebo postupne väčšina, znakov intencionality domestikanta podlieha intencionalite domestikátora (b). Ten rozhoduje s kým sa bude domestikant páriť, stará sa o jeho potomkov, čo bude konzumovať a v akých množstvách, kedy a kam bude vylučovať, aké bude mať sociálne interakcie, skrátka všetko, čo nejakým spôsobom uspokojuje intencionalitu domestikátora.

Prenos intencionality z domestikanta na domestikátora som nazval domestikačný transfer:

Domestikačný transfer
Prenos znakov domestikantovej intencionality na domestikátora

V intencionalite (v záujme) domestikátora je zamedziť pôsobeniu prírodného výberu na udržanie pôvodnej divej formy domestikanta, aby sa hlavne plnili jeho potreby, nie domestikantove. Intencionálne záujmy voči domestikantovi sa často diverzifikujú, pretože domestikátor má rôzne potreby od toho istého znaku domestikanta [1]. Napríklad rôznu telesnú výšku, či dĺžku podľa účelu, na ktorý domestikanta potrebuje.Tým sa vytvára selekčný tlak domestikátora na zväčšovanie variability druhu. Vznikajú rasy, podrasy, plemená, hybridy, atď.

Obrázok 2. Intencionalita sapienta v pôvodnom a domestikovanom prostredí
Domestikovaná forma
(a) Predchodca Homo sapiens
Divá forma
(b) Homo sapiens

Mémologia tvrdi, že človek je domestikovaná opica, preto symbiotické princípy, ktoré platia pre iné cicavce, platia aj preň (obrázok 2). Domestikátor musí mať vlastnú intencionaôlitu. Zostáva neľahká úloha vysvetliť ako a prečo to robí. Najlepšie bude uviesť konkrétny príklad. Domestikačný transfer intencionality sapienta na mémbionty kultúry si demonštrujeme na hlavnej intencionalite každého organizmu, na rozmnožovaní.

Sapient Transfer na mémbionty
Intencionalita Mémbionty Morfy
pohlavný výber
  • zákony, zvyky a názory na výber partnera
  • eugenika
  • virtuálni partneri
  • AI partneri
  • psychologické teórie
  • inštitút rodiny
  • svadba
  • porno
  • AI partneri
  • poradne
sexuálny styk
  • sexuálne praktiky
  • sexuálne zvyky
  • porno fantázie
  • sexuálne teórie
  • psychologické teórie
  • sexuálne návody
  • sexuálne pomôcky
  • porno
  • príručky
oplodnenie
  • antikoncepcia
  • reprodukčná medicína
  • umelé oplodnenie
  • antikoncepcia
  • klonovanie kmeňových buniek na gamety
  • banky spermií
  • banky vajíčok
  • techniky umelého oplodnenia
tehotenstvo
  • náhradné materstvo
  • medicína umelej maternice
  • inštitúcie náhradného materstva
  • legislatíva náhradného materstva
  • umelá maternica
pôrod
  • pôrodníctvo
  • cisársky rez
  • pôrodnice
  • inkubátor
neoténia potomka
  • mémbionty vzdelávania
  • mémbionty obsahu vzdelávania
  • mémbionty praxe vzdelávania
  • jasle
  • škôlky
  • školy

Ako vidno z tabuľky, domestikačný transfer reprodukcie sapienta dosiahol  takú mieru, že si už dnes vystačí iba s gametami či kmeňovými bunkami sapientich rodičov, a pre celý ďalší reprodukčný postup už rodičov nepotrebuje. Podobné to je s celou intencionalitou sapienta, domestikačný transfer dosiahol maximálnu možnú mieru v obstarávaní potravy, explorácii terénu, v sociálnych interakciách, v ochrane pred hrozbami, vo vyrovnávaní sa so stresom, vo všetkom.

Teoretický model

Obrázok 3. UI model domestikačného transferu
Obrázok 3. Umwelt-Innenweltový model domestikačného transferu

Podľa UI modelu symbiózy by domestikačný transfer mohol vyzerať ako na obrázku 3. Subjektom je symbiot domestikátora a domestikanta. Domestikátor, ako každý organizmus, reaguje svojím Rezeptorom na Merkmal prostredia, ktorý je súčasťou jeho Umweltu. Merkmal má preň nejaký význam v jeho Innenwelte. Svojím Effektorom však nepôsobí na Wirkmal objektu, ale na nejaký Rezeptor domestikanta. Domestikant má vlastnosť, alebo schopnosť, ktorá má konkrétny význam v Innenwelte domestikátora. Aby to domestikátor dokázal využiť, má vo svojom Umwelte Wirkmal domestikanta. Súčasne ten istý Wirkmal domestikátora je Merkmalom domestikanta. Domestikátor teda „oklame“ dometikanta tak, že priamo pôsobí svojím Effektorom na jeho Rezeptor. Domestikant následne vyberie vo svojom Innenwelte význam a svojím Effektorom zapôsobí na Wirkmal Objektu. Tým sa uzavrie voči Objektu Funktionskreis Subjectu (znázornené červenou šipkou).

V celom procese je dôležité si uvedomiť, že význam celého Funktionskreisu je v domestikátorovi. Hoci z pohľadu domestikanta všetko funguje ako má, celý Funktionskreis slúži významu v Innenwelte domestikátora. Vidíme teda transfer významu z domestikanta na domestikátora (znázornené modrou šipkou).

Domestikačné hlúpnutie

Naviazanie Effektora domestikátora na Rezeptor domestikanta môže vzniknúť mutáciou u jedného z nich, prípadne u oboch. Tým sa vytvára nový spoločný znak, na ktorý pôsobí prírodný výber. Čím je táto väzba efektívnejšia, tým je aj efektívnejší výsledný Funktionskreis. Symbiotická väzba však je asymetrická, pôsobí v smere domestikačného transferu významu. Selekčný tlak prírodného výberu preto pôsobí viac na prispôsobenie Rezeptora a Merkmalu v Umwelte domestikanta. Postupne môže stratiť úplne schopnosť spojiť Merkmal jeho Umweltu s pôvodným významom v Innenwelte, ktorý mali jeho nedomestikovaní predkovia (znázornené nožničkami). Tento jav som nazval domestikačným hlúpnutím:

Domestikačné hlúpnutie
Strata pôvodného významu znaku Umweltu domestikanta v jeho Innenwelte ako dôsledok domestikačného transferu na domestikátora.

Domestikačné hlúpnutie si demonštrujme na dvoch experimentoch s vlkom a domestikovaným psom. V prvom experimente sa vlk riadi pri hľadaní potravy svojím čuchom. Pes gestom svojho domestikátora, hoci mu čuch vraví niečo iné. V druhom experimente vlk hľadá sám riešenie úlohy ako dostať z klietky potravu. Pes to po chvíli vzdá a spoľahne sa na svojho pána, že úlohu zaň vyrieši.

Kedže domestikačný transfer znakov našej intencionality na kultúru dosahuje maximálnu možnú mieru fenotypovej variability nášho druhu, môžems prakticky na každú stránku nášho života uviesť príklad. Za všetky stačí uviesť jeden, ktorý tak dobre korešponduje s vyššie uvedeným videom — transfer nášho prirodzeného správania na mémbionty zákonov, na ekosystém štátu.

Príklad: vysvetlenie evolučného paradoxu

Skúsme abstraktný model domestikačného transferu skonkretizovať na nejakom príklade implementácie v substráte mozgu. Za dostatočne ilustratívny príklad považujem tzv. evolučný paradox žien, ktoré nechcú deti [2]. Z darwinistickej logiky veci vyplýva, že zmyslom života je jeho udržanie. Všetky znaky organizmov tomuto účelu priamo, alebo nepriamo slúžia. Kedže smrť je nevyhnutná (druhá veta termodynamická), udržať život je možné iba jeho neustálym rozmnožovaním. Ako je teda možné, že civilizované ženy súčasnosti odmietajú mať deti? 

Z evolučne pschologických výskumov vyplýva, že primárny spôsob, akým prírodný výber zabezpečil naše nutkanie k rozmnožovaniu je sex. K tomu máme všetci silné nutkanie. Sex vedie k plodnosti akosi samo sebou. Lenže čo keď nie? Vtedy sa podľa výskumov ozýva v ženách ďalšie nutkanie, ktoré by sme mohli nazvať túžbou po deťoch. Čím je bližšie menopauza, tým intenzívnejšie ženy toto nutkanie prežívajú. Kým sexuálne nutkanie dáva priestor pre voľbu partnera v pohlavnom výbere, túžba po deťoch podriaďuje často sexualitu tejto túžbe. Dáva to zmysel, pretože príležitosti k rozmnoženiu ubúdajú.

Ženy teda majú dve vrodené motivácie k plodeniu. Ako je teda možné, že sú schopné a ochotné plodeniu zabrániť? Jednou z príčin je antikoncepcia, ktorú ale v tejto kapitole nebudeme rozoberať. Význam antikoncepcie je v tom, že umožňuje mať sex bez plodenia a dáva priestor k rozhodovaniu o tom kedy mať deti. To však iba odsúva vysvetlenie paradoxu na inú otázku: prečo vôbec ženy odsúvajú možnosť mať deti, keď k tomu majú prirodzenú nevedomú motiváciu, často až v podobe hysterického nutkania? Evoluční psychológovia uvádzajú viacer príčin, které ale majú dokopy kultúrnu povahu: treba doštudovať, treba sa v práci etablovať, treba najprv nájsť vhodného partnera, treba mať zázemie, zdroje, atď. Stručne ich možno zhrnúť do jednej lakonickej vety: treba najprv rozmnožovať domestikanta (mémbionty) až potom možno seba.

Lenže ako to tie mémbionty dokážu? Na obrázku 4a vidíme zjednodušený model správania substrátu ženského mozgu pri nejakom Merkmale z prostredia (napríklad pohľad na batoľa), alebo vnútornom Merkmale (vysoká hladina estrogénu v krvi). Tento podnet prejde mémovým metabolizmom v zmyslových centrách, alebo v mémoch mozgového kmeňa. Výsledkom je aktivita motivačných mémov (význam v Innenwelte): mať dieťa. Tá stimuluje vrodené mémy správania, v tomto prípade zvýšená sexuálna aktivita ženy (Effektor). Podľa výskumov evolučných psychológov, v čase ovulácie sa ženy správajú vyzývavejšie, častejšie vyhľadávajú príležitostný sex. Šedou farbou sú vyznačené oblasti mozgu, ktoré sa najviac na tejto reakčnej schéme podieľajú. 

Lenže tak jednoduché správanie nemajú ani plazie mozgy, nieto cicavčie. Prakticky všetky reakcie sa nielen excitujú (čierna farba), teda vyvolávajú, ale ich je možné aj inhibovať (červená farba), teda tlmiť. Mozog má veľmi bohatú štruktúru vrodených mémov, ktoré prepájajú každú oblasť mozgu s každou (tzv. konektóm mozgu). Ak sa nejaké správanie vyvinulo v typických podmienkach lovcov-zberačov, neznamená to, že ho nie je možné modifikovať. Na obrázku 4a vidíme inhibičné dráhy čiarkovane, teda slabé.

Obrázok 4. Implementácia domestikačného transferu v mozgu
Obrázok 4a. nedomestikovaná reakcia v mozgu
(a) Natívna reakcia v mozgu
Obrázok 4b.Domestikačný transfer reakcie
(b) Domestikačný transfer reakcie

Na obrázku 4b vidíme transfer reakcie na kultúrneho mémbionta, ktorý excituje mémy odloženia uspokojenia na neskôr. Tieto mémy sú lokalizované v oblasti zvanej Ventral tegmental area (VTAM). Okrem iného sa v tejto s celým mozgom bohato prepojenej oblasti riešia situácie, kedy treba odložiť uspokojenie nejakej potreby na neskoršiu dobu, prípadne túto potrebu úplne inhibovať. Napríklad môže byť niekedy nebezpečnejšie vziať potravu silnejšiemu jedincovi spred nosa ako ostať hladný.

Mémbiont znak Umweltu sapienta (vizuál dieťaťa) ale ho presmeruje na iný význam v sapienťom Innenwelt (odložiť na neskôr) tým, že využije iný Funktionskreis vrodených mémov. Využije VTAM ako svoj Effektor, naviazaný na vrodený Rezeptor sapienta vo VTAM. Na obrázku je to znázornené plnými inhibičnými dráhami a oslabenými excitačnými dráhami.

Každý mémbiont, ktorý dokáže využiť VTAM má selekčnú výhodu oproti mémbiontovi, ktorý to nedokáže, pretože transferuje vrodené správanie sapienta na replikovanie alebo prežitie samého seba.

Význam a dôsledky domestikačného transferu

Každý mémbiont, ktorý dokáže sprostredkovať v symbióze iným mémbiontom domestikačný transfer sapientej vrodenosti integrovaním vrodených mémov do seba má kľúčový symbiotický potenciál, a preto je prírodným výberom pozitívne selektovaný. Domestikačný transfer preto možno považovať za hybnú silu kultúrnej evolúcie a  domestikačnej symbiogenézy.

V symbiogenéze vytvára rozhodujúci selekčný tlak symbiont s rýchlejšou evolúciou. Mémbionty evolvujú doslova pri každej teplikácii z mozgu do mozgu, preto je ich evolúcia v dostatočne rozsiahlej populácii mozgov veľmi rýchla. Sapient potrebuje na svoju evolúciu tisíce generácií a milióny rokov. Pomalšie evolvujúci symbiont nemá evolučný výkon dostatočný k tomu aby ochránil svoj Innenwelt pred transferom významov. Vyvstáva tu preto otázka obmedzení domestikačného transferu, na ktoré naráža kultúra v sapienťom substráte.

V pôvodnom prostredí sa budúci domestikant vyskytuje pod tlakom prírodného výberu v nízkej variabilite znakov, pretože uspieva len niekoľko výhodných konfigurácií. Napríklad dĺžka tela vlka variuje v rozmedzí 15% a domestikovaný pes aj v rozmedzí 75%. Všetci európski vlci vyzerajú rovnako a psov je podľa Medzinárodnej kynologickej spoločnosti (FCI) evidovaných 350 plemien v 100 krajinách v neraz neuveriteľných tvaroch a podobách.

Vysoká variabilita znakov domestikantov je možná vďaka fenotypovej plasticite. Gény presne neurčujú výslednú podobu, tá vznika až súhrou súčasného pôsobenia viacerých génov na ten istý znak v interakcii s prostredím. Pokiaľ je prostredie variabilné (čo domestikované prostredie je) tak sa môže uplatniť fenotypová plasticita v maximálnej možnej miere. K tomu sa pridáva aj fakt, že nevýhodné alely génov sú z domestikovanej populácie menej vytláčané negatívnou selekciou a ich nositelia prežívajú a ďalej sa množia.

Zvyšovanie variability substrátov je výhodné pre mémbionty, pretože to výrazne urýchľuje ich evolúciu a speciáciu. Kým napríklad v pôvodnom prostredí boli sexuálne deviácie z populácie negatívne selektované, v našej vysoko domestikačne transferovanej civilizácii ich počet narastá, viď 72 pohlaví, či LGBTI+, nárast sado-masochistických praktík, či pedofílie. Deviantnosť sa stáva civilizačnou normou (viď identitárske hnutia) a Gaussova krivka sa splošťuje. Tak ako u iných zvieracích domestikantov aj u sapienta nastáva cielená produkcia plemien, len nie krížením, ale rozpadom genofondu a následným využitím širšej fenotypovej variability domestikačným transferom.

Lenže aj fenotypová plasticita má svoje medze. Ak sa gény príliš rozchádzajú, výslední jedinci síce vďaka medicínskym a sociálnym mémbiontom prežijú, ale majú prakticky nulový reprodukčný potenciál. Nášmu symbiontovi preto zostáva jediná cesta k zvýšeniu variability substrátu, a tou je zmena genofondu, teda eugenické mémbionty. Ich vývoj začal a intenzívne pokračuje. Evolúcia génových manipulácií uľahčuje vývoj pre mémbiontov špecifických substrátov, teda novú formu vytvárania sapientích rás, poddruhov, prípadne druhov. Tým by sa pravdepodobne ukončila dlhá éra domestikačného transferu, nasledovaná érou riadenej tvorby substrátov. Mémbionty by sa replikovali súčasne s vlastnými substrátmi.


  1. Považujem za dôležité uviesť, že tu nemyslím vedomú činnosť človeka v antropocentrickom ponímaní domestikácie ako cileného uváženého procesu, kde človek vie čo robí a mysľou mení svet. Aj v jave domestikácie ide znova o starý dobrý darwinistický prírodný výber, len ten sa deje v tlaku na intencionalitu mémbiontov uplatnrnú v mozgoch domestikátorov.
  2. Viac o jave evolučného paradoxu žien, ktoré nechcú deti sa dočítate v kapitole Evolutionary Paradox:Women Choosing Not to Have Children, z knihy Todd K. Shackelford Viviana A. Weekes-Shackelford Editors Encyclopedia of Evolutionary Psychological Science

Zákonitosť prirodzenosti človeka

V pozadí mnohých odborných ale aj laických diskusií o človeku sa vedie roky spor o povahe človeka. Ten má napríklad podobu nekončiacich diskusií o tom, čo má na myslenie človeka väčší vplyv, či geneticky daná vrodenosť, alebo výchova (Nature vs Nurture). Tým sa nevyhnutne dostáva do popredia diskusie otázka prirodzenosti človeka, pretože dnes už je nespochybniteľné, že myseľ človeka nepríde na svet ako čistý nepopísaný list, na ktorý sa výchovou z kultúry všetko zapíše. 

Lenže čo si máme predstaviť pod pojmom prirodzenosť človeka? Pre naše potreby bude tento pojem vyjadrovať súbor všetkých znakov organizmu, ktorými tento pôsobí na svoje prostredie a tých znakov, cez ktoré pôsobí prostredie spätne naň.

Základnou tézou mémológie je, že človek je opica (sapient), ktorá žije v symbióze s mémbiontami. Výklad každého humánneho javu musí byť popisovaný z kontextu tejto symbiózy, pretože je výsledkom súčasného vzájomného pôsobenia intencionalít dvoch symbiontov, nie iba intencionality sapienta. Z mémologického výkladového rámca vyplývajú niektoré epistemologické dôsledky. Jedným z nich je:

Zákonitosť prirodzenosti človeka
Prirodzenosť človeka je prirodzenosťou symbiota, teda výslednicou interakcií dvoch prirodzeností zúčastnených symbiontov: sapienta a mémbiontov.

Zákonitosť vypovedá o dôsledku toho, že symbiot je vnímaný ako jeden organizmus, ktorého znaky pozostávajú zo znakov symbiontov a súčasne zo znakov, ktoré vznikli vzájomným pôsobením symbiontov na seba. Pri posudzovaní správania symbiota preto nikdy nevystačíme iba s popisom správania symbiontov, musíme vziať do úvahy aj túto tretiu zložku. Až súbor troch zložiek symbiózy sapienta a kultúry tvorí to, čo sa zvyčajne chápe ako správanie človeka.

Model prirodzenosti človerks
Model prirodzenosti človeka

Aplikácia: Modifikácia biologickej prirodzenosti sapienta

Ak sa pozrieme na substrát ak by nebol vystavený vplyvu prostredia, získali by sme čistú biologickú prirodzenosť sapienta. Substrát môžeme chápať ako sadu vrodených nástrojov, ktorými mozog uchopuje prostredie, učí sa mu. Pomocou nich sa v reakciách na prostredie vytvárajú zložitejšie metabolické reťazce, siete a z nich jednoduché mémbionty. Z týchto štruktúr sú následne vytvárané zložité mémbionty, ktoré sú podstatou kultúry. Preto tteba chápať vrstvu nad substrátom ako rozšírenú biologickú prirodzenosť sapienta

Pôvodne táto rozšírená prirodzenosť tvorila hlavnú súčasť dynamickej  adaptácie mozgov plazov a pracicavcov na prostredie, do ktorého sa narodili. Sapient sa vždy rodí do kultúrneho prostredia, a preto sú súčasťou jeho rozšírenej prrirodzenosti kultúrne mémbionty, napríklad jazyk, sociálne vzťahy v rodine, stravovanie a mnoho iných.

Substrát je často tvorený paralelne súčasne pôsobiacimi metabolickými reťazcami, ktoré môžu konkrétnu úlohu riešiť rôznym spôsobom. Naviazané metabolické rozšírenie môže zásadným spôsobom určiť výber riešenia. Tento jav môže byť príčinou toho, že v určitom kultúrnom prostredí je viac homosexuálov a v inom menej.

Aplikácia: Evolučná psychológia (EP)

Ako ilustráciu uplatnenia zákonitosti prirodzenosti človeka uvediem návrh úpravy výkladového rámca EP. Táto psychologická veda si kladie za cieľ vysvetliť správanie človeka na základe rozumného predpokladu, že parametre správania boli formované v našej paleolitickej a staršej evolučnej minulosti. Opiera sa o fakt, že stavba našich mozgov určuje parametre správania, pričom je determinovaná geneticky. Mení sa iba veľmi pomaly, prinajmenšom v priebehu stoviek generácií, státisícov rokov. Dá sa teda predpokladať, že doba od mladšieho neolitu (20-40 tis. rokov), kedy sa prudko vyvinulo kultúrne prostredie, nemala výrazný vplyv na stavbu našich mozgov.

EP tvrdí, že rysy nášho správania, rovnako ako telesné znaky, vznikli pod tlakom prírodného výberu a plnia pre sapienta nejaký druhovo špecifický účel. Napríklad v pohlavnom výbere prefernecie partnera, či partnerky, v sociálnych interakciách zabezpečenie reprodukčného úspechu a ochranu potomkov, obstarávanie zdrojov, atď. EP plní vo vysvetľovaní nášho správania rovnakú úlohu ako etológia vo svete iných zvierat — vysvetľuje rysy správania účelom, na ktorý sa vyvinuli. Na rozdiel od ostatných psychológií, EP má schopnosť motivácie správania človeka nielen konštatovať, ale aj vysvetliť ich účel a pôvod.

Problémom EP však je, že prirodzenosť človeka redukuje na prirodzenosť sapienta. Kritici EP na to často poukazujú tak, že ak by platili závery EP, tak v populáciách lovcov-zberačov. ktorí žijú najbližšie našim pravekým predkom, by sa mala vyskytovať oveľa menšia diverzita správania ako je pozorovaná. To kritikov vedie k ničím nepodloženému záveru, že na správanie človeka má podstantejší vplyv kultúra ako vrodená prirodzenosť.

V EP vystupuje naš prirodzenosť ako geneticky pevne daná vrodenosť, ktorá ovplyvňuje naše správanie v kultúrnom prostredí nemenne. Lenže mozog je výnimočne fenotypovo plastický, je pripravený na doformovanie do špecifík prostredia, v ktorom sa vyvinie. K druhovej (opičej) prirodzenosti nezávislej na prostred,í sa ešte pridáva na konkrétnom prostredí závislá vrstva prirodzenosti.

Aplikácia: Sapient s rozšírenou prirodzenosťou bez vyšších kultúrnych mémbiontov

Dobrý priíklad toho ako dopadne vývoj jedinca, keď je vylúčený z vplyvu kultúry, je osud ukrajinského dievčaťa Oxany Malaya, ktorú alkoholickí rodičia nechali napospas osudu v asi troch rokoch. Oxana prežilia na dvorku zrejme vďaka starostlivosti a pomoci divých psov. Jej prostredie, a tým jej prirodzenosť, sa prejavuje na videu vo veku asi 16 rokov.

Oxana Malaya je príklad jedinca, ktorý je iba minimálne symbiotický s kultúrou (predsa len v troch rokoch poznala jazyk) napriek tomu nemá iba opičiu druhovú prirodzenosť, ale prirodzenoať rozšírenú o vplyv prostredia.


Z metodologického hľadiska je pri symbiotoch vždy správne posudzovať intencionalitu zúčastnených symbiontov a ich výslednú interakciu, nie iba intencionalitu jednotlivých symbiontov.